home | structure | scientific council | R & D | publishing | education | events | links | contacts |    
Name and Family Date of enrollment Deadline Supervisor
Scientific Area - Automated systems for information processing and management
Margarita Dikova 01.01.2011 01.01.2017 Kiril Alexiev
Nikolaj Stoimenov 01.10.2013 01.10.2016 Dimitar Karastoynov
Joana Ivanova 01.10.2014 01.10.2017 Todor Tagarev
Desislava Ivanova 01.01.2015 01.01.2018 Dimitar Karastoynov
Bogomil Popov 01.01.2016 01.01.2019 Dimitar Karastoynov
Scientific Area - Informatics
Aleksandar Aleksandrov 01.01.2014 01.01.2017 Vladimir monov
Asen Toshev 01.10.2014 01.10.2017 Vassil Gulyashki
Krasimira Stoianova-Chokova 01.10.2014 01.10.2017 Vassil Gulyashki
Aleksandar Popov 01.01.2015 01.01.2018 Kiril Simov
Delyan Keremedchiev 01.01.2015 01.01.2018 Leoneed Kirilov
Ilia Goranov 01.01.2015 01.01.2018 Vassil Gulyashki
Maria Barbova 01.01.2015 01.01.2018 tatiana Atanasova
Borislav Daskalov 01.01.2016 01.01.2019 Ivan Popchev
Scientific Area - Computer systems, complexes and networks
Ivan Gajdarski 01.01.2016 01.01.2019 Rumen Andreev
Scientific Area - Communication Networks and Systems
Petar Tomov 01.01.2016 01.01.2019 Vladimir Monov
Scientific Area - Application of the principles and methods of cybernetics in various fields of science
Ilian Zakinski 01.10.2013 01.10.2016 Todor Stoilov
Stanislav Gioshev 01.10.2013 01.10.2016 Dimitar Karastoynov
Denis Chikurtev 01.09.2014 01.09.2017 Dimitar Karastoynov
Kristina Pavlova 01.10.2014 01.10.2017 Todor Stoilov
Bistra Zaharieva 01.01.2016 01.01.2019 Lybka Dukovska

Name and Family Date of enrollment Deadline Supervisor
Scientific Area - Automated systems for information processing and management
Veneta Hristov 01.09.2014 01.09.2018 Dimitar Karastoynov
Nikola Sabotinkov 01.02.2015 01.02.2019 Dimitar Karastoynov
Milena Grueva 02.07.2015 02.07.2019 Dimitar Karastoynov
Scientific Area - Informatics
Dimitar Dimitrov 01.08.2012 01.08.2016 Emanuil Atanasov
Ginka Ivanova 01.10.2012 01.10.2016 Kiril Simov
Bozidar Shumanov 01.10.2013 01.10.2017 Todor Stoilov
Valentin Hristov 01.10.2013 01.10.2017 Gennady Agre
Dobromir Georgiev 01.09.2014 01.09.2018 Todor Gurov
Viktoria Dimitrova 01.10.2014 01.10.2018 Daniela Borissova
Georgy Evtimov 01.01.2016 01.01.2020 Stefka Fidanova
Scientific Area - Computer systems, complexes and networks
Valentin Marinov 01.01.2012 31.12.2016 Rumen Andreev
Teodor Savov 01.01.2016 01.01.2020 Rumen Andreev
Scientific Area - Mathematical modeling and application of mathematics
Mihail Galabov 01.10.2011 01.10.2016 Krassimir Georgiev
Scientific Area - Application of the principles and methods of cybernetics in various fields of science
Dilian Korsemov 01.01.2016 01.01.2020 Daniela Borissova

individual training

Name and Family Date of enrollment Deadline Supervisor
Scientific Area - Informatics
Panajot Daskalov 01.05.2010 01.05.2017 Ch. Kabachchiev, I. Garvanov
Velichki Dzambov 01.07.2013 01.07.2016 Vassil Sgurev
Stefan Koynov 01.07.2013 01.07.2016 Micho Hadjiski
Margarita Terziiska 01.08.2014 01.08.2017 L. Dukovska, . Petrov
Atanas Uzunov 01.01.2015 01.01.2018 Georgi Gluhchev
Jens Koler 01.10.2015 01.10.2017 Kiril Simov
Shpendi Ismaili 01.01.2016 01.01.2019 Stefka Fidanova
Valeri Ilchev 01.01.2016 01.01.2019 Georgi Gluhchev


Last update: January 2016